Korzystanie z samochodu zastępczego - na czym polega?
Kolizja drogowa sprawiła, że Twój samochód nie może się poruszać po jezdni? Oddałeś samochód do naprawy i nie wiesz ile to potrwa? W takiej sytuacji możesz skorzystać z samochodu zastępczego na czas naprawy. Sprawdź, na jakich warunkach.
Samochód zastępczy z ubezpieczenia
Wypadek lub awaria pojazdu często wyłącza go z możliwości użytkowania. Zostaje on unieruchomiony na czas naprawy i wtedy pojawia się pytanie, czym się poruszać? Z rozwiązaniem przychodzi polisa OC, która uwzględnia możliwość skorzystania z samochodu zastępczego. Takie rozwiązanie działa w przypadku wystąpienia szkody częściowej, w której naprawa zajmie od kilku do kilkunastu dni lub szkody całkowite, kiedy ubezpieczyciel jest zobowiązany do zapewnienia poszkodowanemu dostępu do pojazdu zastępczego przynajmniej do czasu zakupu nowego pojazdu lub wypłaty odszkodowania. Co ciekawe, niektóre warsztaty samochodowe lub serwisy gwarantują swoim klientom samochód zastępczy na czas naprawy.
Zasady korzystania z samochodu zastępczego
Właściciel pojazdu, który oddaje swój samochód do warsztatu, nie musi obawiać się, że pozostanie bez możliwości komfortowego przemieszczania się. Dziś wiele z nich oferuje swoim klientom samochód zastępczy na czas naprawy, również z usługą door to door. To oznacza, że pracownik warsztatu przyjedzie do domu klienta z autem zastępczym. W przypadku, kiedy awarii uległ pojazd leasingowany lub flotowy, klient może skorzystać z samochodu zastępczego, a wszystkie formalności przejmuje dostawca floty. Jeśli kierowca korzysta z polisy OC, ubezpieczyciel jest zobowiązany dostarczyć mu pojazd o zbliżonym standardzie, czas wynajmu pojazdu nie może przekraczać czasu naprawy uszkodzonego pojazdu. W dokumentach rozliczeniowych powinna pojawić się więc liczba dni, na które pojazd zastępczy został przekazany oraz szacowane koszty wypożyczenia, które w przypadku kolizji pokrywa zakład ubezpieczeń sprawcy szkody. Pojazd zastępczy powinien być użytkowany zgodnie z zasadami ruchu drogowego i zostać oddany w takim stanie, w jakim został wypożyczony na czas naprawy.
Gdzie zgłosić się po pomoc w razie wypadku drogowego? Przeczytaj na naszym blogu